İstihare Namazı Nasıl Kılınır? Duası Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İstihare Namazı Nasıl Kılınır? Duası Nasıl Yapılır?

İstihare namazı, bir kişinin veya işin hayırlı olup olmadığını anlamak için abdest alınarak kılınan 2 rekât nafile namazdır. Namaz kılındıktan sonra istihare duasını okuyup kimseyle konuşmayarak sağ tarafına yatıp istediği şeyi düşünerek uyumalıdır. Bir işe başlayacağınız veya bir işten ayrılacağınız zaman istihare duasını okuyup Allah'ım istediğim düşündüğüm şey dünya ve ahiretim için hayırlı ise bunu mübarek eyle denilmelidir. İstihare namazı haram bir iş yapılmaz. Rüyada renk görmenin de bir bağlayıcılığı yoktur.


İstihare ile ilgili birkaç hadis yazmakta fayda var


(Mutluluk, istihare namazı kılmakla gerçekleşir.) (Hakim)

(İstiharede bulunmak ve kadere rıza göstermek kişinin mutlu olacağına, bunun aksi ise kişinin mutsuz olacağına alamettir.) (Tirmizi)

“Allah'a istihare, kişinin saadet vesilelerinden biridir. ” (Buhari)


İstihare duası


Allâhumme innî estehîruke bi-ilmike ve estakdiruke bikudratike ve es'eluke min fadlike'l-azîm. Feinneke takdiru velâ ekdiru ve ta'lemu vela â'lemu ve ente allâmu'l-ğuyûb. Allâhumme in kunte ta'lemu enne hâzâ'l, emre hayrun lî fî dînî ve meâşî ve âkibeti emrî âcili emrî ve âcilihi fakdirhu lî ve yessirhu lî summe bârik lî fîh ve in kunte tâ'lemu enne hâza'l-emre şerrun lî fî dînî ve meâşî ve âkıbeti emri âcili emrî ve acilihî fasrifhu annî vasrifnî anhu va'kir liyelhayra haysu kâne sume ardinî bih. ”

İstihare duasının anlamı: Allah'ım! Senin ilmine göre hayrını diliyorum, kudretinden güç istiyorum, senin büyük fazlını diliyorum. Zira sen kadirsin, ben kadir değilim, sen bilirsin ben bilmem, sen gizlileri bilirsin. Allah'ım eğer sen bu işin benim dinim, geçmişim, sonum, şimdim ve geleceğim hakkında hayırlı ise bunu bana takdir eyle, kolaylaştır. Eğer bu işim benim dinim, geçimim, sonum, şimdim ve geleceğim hakkında şerli ise bunu benden, beni de bundan çevir, hayır nerede ise bana onu nasip eyle, sonra beni onunla hoşnud eyle.


İstihare namazına nasıl niyet edilir ve kılınır?İstihare namazı niyeti

"Yarabbi! Buluğ çağımdan bugüne kadar işlediğim bütün günahlardan dolayı pişman oldum. Bundan sonra inşallah günah işlemeyeceğime dair söz veriyorum" denilip günahlardan tövbe edilerek birkaç defa istihare edip Allahu teâlâ'ya sığınılmalıdır. Tövbe ettikten sonra gusül abdesti alınır ve istihare namazına niyet ettim denilir.

İstihare namazı sabah namazının sünneti gibi kılınır. Tek fark; 1 Rekâtta zammı sure olarak Kâfirun Suresi, 2 Rekâtta zammı sure olarak İhlas suresi okunur.


Okunacak olan zammı sureler


1. Rekâtta Fatiha'dan Sonra Kâfirun Suresi

Bismillahirrahmânirrahîm.
1- Kul yâ eyyühel kâfirûn
2- Lâ a'büdü mâ ta'büdûn
3- ve lâ entüm âbidûne mâ a'büd
4- ve lâ ene âbidün mâ abedtüm
5- ve lâ entüm âbidûne mâ a'büd
6- Leküm dînüküm veliye dîn


Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
1- de ki: Ey kâfirler
2- Tapmam o taptıklarınıza!
3- Siz de benim kulluk ettiğime tapanlardan değilsiniz.
4- Hem ben tapıcı değilim sizin taptıklarınıza.
5- hem de siz, benim kulluk ettiğime tapıcılardan değilsiniz.
6- Size dininiz, bana dinim (Sizin dininiz size, benim dinim bana)!


2. Rekâtta Fatiha'dan Sonra İhlas Suresi

Bismillahirrahmânirrahîm.

1- Kul hüvellâhü ehad.

2- Allâhüssamed.

3- Lem yelid ve lem yûled.

4- ve lem yekün lehû küfüven ehad.


İhlas Suresi Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.

1- de ki; O Allah bir tektir.

2- Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiçbir şeye muhtaç değildir).

3- Doğurmadı ve doğurulmadı.

4- O 'na bir denk de olmadı.

Oturuşta ise diğer namazlarda olduğu gibi: Ettehiyyâtü, Allâhümme Salli, Allâhümme Barik, Rabbenâ duaları okunur. Ardından istihare duası yapılır.

Tesbih isteğe bağlı olarak yapılır. Namazı kıldıktan sonra dünya kelamı etmemek, sağ tarafa ve kıbleye doğru yatmak, uyumaya çalışırken kalpten “Allah Allah” diyerek "Zikr" etmek iyidir.

İstiharede görülecek rüyaların yorumlarına sitemizden ulaşabilirsiniz.

İstihare Namazı Yorumları

soru

nazile

18 Mayıs 2014 Pazar

iyi geceler benim sizlere bir sorum olucak ben dün gece istihare namazı kıldım ama rüyamda hiç bişey görmedim bildiğim dualarla kıldım her duayı bilediğim için bu gece yıne kılmak istıyorum kılsam rüya görurmuyum sizce

Cevap yaz
cevap

Durdu

17 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba. İstihare yatıldığı gece kesinlikle rüya göreceksiniz diye bir durum maalesef mevcut değil. Daha sonraki bir rüyada görebilir veya gerçek hayatta bir işaret ile konunuzun ipuçlarını görebilirsiniz.

cevap

Cemile Aydın

05 Eylül 2018 Çarşamba

Nazile hanım istihare duası ve namazını kıldıktan sonra ilerleyen süreçte rüya göreceksinizdir. Niyetinizi temiz tutun ve Allah dan hayırlısını murat edin. Allah gönlünüze göre verir inşallah.

soru

demet

15 Haziran 2015 Pazartesi

istihare namazını kıldım ruyamın anlamını nasıl anlayabilirim

Cevap yaz
cevap

Zikri

07 Eylül 2018 Cuma

Merhaba demet hanım namazınız sonunda hangi olayı görmek istediğinizi siz biliyorunuz okuduğunuz dualar bunun üzerine siz neyi görmek istediyseniz Allah size onu dolaylı olarak rüyanızda size gösterecektir herşey olabilir bu bütün konular olabilir dolaylı anlatılır rüyalarda biraz düşünün ne anlatmak istediğini snlayacaksınız iyi günler dilerim

soru

lava

26 Mayıs 2014 Pazartesi

Dun akşam Istihare kıldım rüyamda yesil formali asker gördüm anlama geliyor bide sürekli allahın isimlerini söylüyordum

Cevap yaz
cevap

Işılay

26 Ağustos 2018 Pazar

Merhaba,istihare rüyalarında genelikle olacaksa eğer ki bazı işaretler bize yol gösterir. Yeşil, beyaz gibi işaretler bize ne için istihareye yattıysak olacağını gösterir. Ancak asker görmen ve allahin isimlerini okuman çok etkileyici yorumlayamadim ama güzel bir rüya görmüşsün.

soru

Büşra

27 Aralık 2014 Cumartesi

merhaba...
benim küçük sorum olucaktı. ben 2 yıla yakındır nışanlıyım fakat nişandan sonra ara ara istihare namazı kıldım ama rüya göremedim.. bunu 6-7 kere kıldım sonra kendımce görücegim şeyi uygulayamacagım için Allah malum etmediğini düşündüm.. bu mantıklı mı yoksa kılmaya devam mı edeyim?

Cevap yaz
cevap

Leyla Güleryüz

07 Eylül 2018 Cuma

Büşra hanım istihare namazını kıldıktan sonra istihare duasının sonrasında rüya görebilirsiniz. Göreceğiniz rüya geleceğinize ilişkin bir kısım kararlara yön verebilmektedir. Çok defa istihareye yatmanız neticesinde bir rüya görmemeniz problem değil. Tekrar tekrar istihare yatmanız sonrasında görülecek renkler ve rüyalar yardımıyla evliliğinize ilişkin durum ortaya çıkacaktır. Sabırla ve duayla istihareye yatın.

cevap

Celvet

31 Ağustos 2018 Cuma

Merhaba, büşra hanım öncelikle anladım ki istihareye olan inancınız var onun için yatmışsınız zaten istihare rüyalarında genelde renkler üzerine veya olaylar şeklinde rüyaya yansırdı. Siz görememişsiniz bir kaç kez ben bunu şu sebebe bağlıyorum siz kafanıza çok taktığınız için istiharenin üzerine çok yoğunlaştığınız için bence göremiyorsunuz biraz serbest yatın istiharenize.

soru

ebru

25 Şubat 2015 Çarşamba

Biz nisanliydik aramzda gunah olmasin diye ailemin israriyla karsı tarafta razı geldi hm imam nikahi hmde resmi nikahımız kıyildi seviyorum ama her durumda kavga ediyoruz uzakta oldgu için gorusemiyoruz ayda bir felan gorusebiliyoruz. Bende hayrlı bir işemi girdim serlimi bilmiyorum namazi kılmak istiyorum ama bir yandanda hayırlı degilse nasil geri dönecegim diye dusunuyorum daha dügün olmadı herkes nişanliyiz diye biliyor birkaç kişi hariç duğun olmadan bitirmek çok zor geliyo namaz duası cok açik ve net kılmaktan korkuyorum

Cevap yaz
cevap

Muhyi

06 Eylül 2018 Perşembe

Merhaba, ebru hanım dini nikah ve imam nikahında acele etmişsiniz. Bence millet ne der diye düşünmek hiç doğru degildir sonuçta aileniz yanınızda bir tek onlar biliyormuş huzursuz bir evlilik ne kadar doğrudur bi düşününün istihareye yatın hayırlı birşekilde görürsünüz inşallah.

cevap

Hedef

03 Eylül 2018 Pazartesi

Siz Allah katında nikah akdinizi yapmışsınız, resmi nikahınızda yapılmış. Başkalarının ne bildiği çok önemli olmamalı, aslolan Hakka karşı vazifemizdir. İbadetimizden ne sebeple olursa olsun geri kalmamalıdır.

soru

aylin

18 Mart 2015 Çarşamba

rüyamda istihareye yattığım kişi ile normal bir şekilde konuşuyorduk. renk falan görmedim. sabah içimde heyecan vardı sadece acaba bu hayır ya da şer demek mi?

Cevap yaz
cevap

Tutkun

13 Eylül 2018 Perşembe

Merhaba, aylin hanım rüyanız hayırlara vesile olsun inşallah o insan için heyecanlanmanız bence iyiye işaret yinede tam sonuç alamadığınızı düşünüyorsanız istihareye tekrar yatmalısınız.

soru

yıldız

16 Mart 2016 Çarşamba

Rüyamda parça parça bir köprünün üzerinden mtsuz bir şekilde geçip on son kısmında yere yatıyordum ortam kapkaranlıktı nasıl yorumlamalıyım

Cevap yaz
soru

devil

10 Aralık 2015 Perşembe

selamın aleyküm hocam,
sevdiğim adamla kavuşmamız şuan için mümkün görünmüyor. Onun AİLESİ benim ailem özel durumlar. ben istihare yattım ilk iki gün göremedim bişey 3 gün gün kırmızı kuranı kerimin üstüne oturmuş beyaz sakallı adam karşıdada yeşil ışık vardı .Sonra uyandım sonra zaten uyuyamadım anlamını merak ettim .

Cevap yaz
cevap

Mahmure

03 Eylül 2018 Pazartesi

MerhaBa, devil hanım Kuranı Kerim’in üzerine oturması aykırı bir durum demektir, yani o kişi sizin için hayırlı olmadığını göstermişler bence karşıda yanan yeşil ışık ise karşıya ilerleyin orada sizin için daha iyi şeyler olacaktır. Bence rüyanıza riayet edin orda size mesajlar verilmiştir. Kafanız karıştı ise tekrar niyetinizi alıp tekrar yatın.

soru

duygu

04 Ekim 2017 Çarşamba

beyaz karda gezerken gordum kendimi

Cevap yaz
cevap

24 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, ali bey rüyada görülen beyaz rengi iyiye yorumlanır. Özel hayatınızda aydınlık ve feraha ereceksiniz.

soru

İlksen

13 Temmuz 2017 Perşembe

Siyah parmaklıklar arkasında kendim görüyordum

Cevap yaz
soru

Nurgül

02 Haziran 2017 Cuma

istihare namazı kılacaktım namaza başlamak üzeriydim kapıdan ak sakalı dede geliyo beyaz giyinmiş rüya ya başlamadan önce gördüm ama

Cevap yaz
cevap

Vesik

17 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, nurgül hanım çok güzel birşey görmüşsünüz bence beyazlar içinde görmüş olduğunuz ak sakallı dede bence rahmani sizin için rabbim güzel şeylere vesile edecek.

soru

gül

23 Ekim 2016 Pazar

istihare b,şeyden emin olamk için yapılırmı

Cevap yaz
cevap

Abuzettin

20 Eylül 2018 Perşembe

Evet yapılabilir. İstihare genelde yapılacak bir şeyin sizin için hayırlı olup olmadığını öğrenmek için yapılan bir uyku ve duadır. Ama herkes göremeyebilir. Yada ilk yatista göremeyebilirsiniz. Yeterince konsantre olmalısınız.

soru

gamze

25 Ağustos 2016 Perşembe

bende namazı kıldım fakat renk görmedim sadece rüya grdüm hamilelik dügün gibi anlamı nedir acaba

Cevap yaz
cevap

Döne

02 Eylül 2018 Pazar

Merhaba, gamze hanım baya karışık görmüşsünüz bir yükünüz var ve kalabalıkla bir işiniz olacak gibi de yorumlanabilir. Ara verin biraz tekrar istihareye yatın belki renk görürsünüz.

soru

celal

09 Temmuz 2016 Cumartesi

istisareye yattim cokca cuval dolusu beyaz kagıt gördüm sonra yesillik yer gördüm

Cevap yaz
cevap

Durmuş

13 Eylül 2018 Perşembe

Celal bey, beyaz ve yeşilin bir arada görülmesi rüyada olumlu olaylara işarettir.

soru

irem

26 Mart 2016 Cumartesi

Bu şafiye görede uygun mu aynısını mı yapılcak?

Cevap yaz
cevap

Ümmühan

11 Ağustos 2018 Cumartesi

İrem Hanım istihareye yatma işleminde meshebe göre farklılıklar bulunmamaktadır. Yazı üzerinde anlatılanı aynı şekilde uygulayarak tam olarak inanarak bu işlemi gerçekleştirin. Bu şekilde genellikle istihare uykuları olumlu etkiler göstermektedir.

soru

Ahmet Kıratfa

13 Ocak 2016 Çarşamba

Rüyamda mavi gördüm ne anlama gelir yorumlarsanız sevinirim...

Cevap yaz
cevap

Sarkan

19 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba, ahmet bey mavi görmek ferahlık güzel olayların geleceğine işarettir.

soru

Eylül

26 Temmuz 2015 Pazar

YAA İSTİHERE NAMAZI 13 YAŞINDA KIKINSA KABULO
LURMU?????????????

Cevap yaz
soru

çakır

27 Kasım 2015 Cuma

selamın aleykum hocam;
hocam uc gundur ıstıhare ve hacet namazı kılıyorum sebebı ise nisanlımdan ayrıldım tekrar barısmak ıcın . ve 1. gun soyle bır ruya gordum:bir abdesthanede yaslı bir amca bana abdesthaneyı tanıtıyor bir kac basamak ustteyız normal zemınden zemınde cocuklar abdest alıyor ve hepsinin kafasında bır sapka var biri bana sabah namazını kılmak ıcın abdest alırken sapka soyle takılmalı ogle namazın için abdest alırken soyle takılmalı diye butun rekatları tarıf ettı ama ortamda bırazda olsa su buharı vardı 2. gunde ise koydeyız dayımın evı annem,dayımın oglu ve ben evın balkonundayız dayımın oglunun elınde bir kayıt bırseyler yazıyor annemle bende sohbet edip babama bakıyoruz bıraz ileride babam siyah renklerı cokparlak bir tosununa bakıyor burnundan tutup iki ayagının uzerıne kaldırıyor ama tosun cok buyuk bende dıyorum kı biz aldıkya babam mutlaka bir eksik bulacak dıye konusup guluyoruz. 3.eskı nısanlımın sesını duydum senı cok özledim diye bagrıyordu 4. gunde ise sokkakta yuruyorum dıkkatımı sokkata duran cop konteynırını fark ettım adam bırı bunu tetekerleklerınden cekıp goturuyordu

Cevap yaz
soru

Ece

26 Ekim 2015 Pazartesi

Ya ben de sayısala geçeyim mi diye kıldım hayırlı olur mu diye rüyamda olumsuz şeyler gördüm acaba cidden hayırlı değil mi diye düşüniyim derken geçtim ama cidden cok pişman oldum hata yaptım diye düşünüyorum mutsuzum şuan keşke dikkate alsaydım

Cevap yaz
cevap

Efide

10 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, öncelikle şunu belirtmek isterim ki rüyalarla amel edilmez. İstihareye yatmak aslında yapılacak iş icin cesaret bulmaktır. İş hayırlı ise insan bu rüyadan sonra kendini iyi hissedip cesaret bulur. Hayırsız ise içinde o işe karşı ilgisizlik meydana gelir. Ama şunu da unutmayın ki olanda hayır vardır. Sadece Allaha tevekkül edin.

soru

memet

14 Eylül 2015 Pazartesi

Allah razı olsun ve allah kılacağınız namazlarınızı kabul ve makbul eylesin. Ben bir sorecaktım : istihare namazını arkadaşımız için yapabiliyormuyuz?

Cevap yaz
cevap

Şekibe

28 Ağustos 2018 Salı

Merhabalar mehmet bey. İstihare namazı kişinin kendi isteği üzerine Allahtan yapacağı tercihler veya gideceği yol için hayırlı bir kapı istemesidir. Genelde bireysel olarak yapılır ve öylesi daha makbul görülür. Fakat samimiyetine inanılan yakın arkadaş, dost veya aile bireylerinden birinin de karşı taraf için yapması mümkündür.

soru

....,.....

01 Şubat 2015 Pazar

Bn ve kuzenim bu namazi kilacagiz bnim yasim 13 kuzeniminki 15 acaba kilsak bir sorun olurmu bu arda yorumlarinizi da okudum boraz korkutucu da ( boraz korkak birisiyim )

Cevap yaz
soru

nurtanem

15 Eylül 2014 Pazartesi

bn şuan sözlüyüm ilk başta olumlu yaklaştım ama bana hiç ilgisi yok napacam bilmiyom yüzügü göndersem dayımın oglu oldugu için küskünlük olacak atmasam bn mutsuz olacam yardım edin

Cevap yaz
cevap

Behram

13 Eylül 2018 Perşembe

Merhaba öncelikle bu durum için annenizden ya da bir aile büyüğünden yardım alın karşı taraf sizi istemiyor mu ilgisizliği bundan mı önce bunu öğrenin istemeden evlilik olmaz. Yüzük göndermek ciddi bir iştir bir de aile içiymiş kesinlikle bir büyük sözü size yol gösterecektir. Mutlu olmayacağına inandığınız kararları yalnız almayın derim

soru

binnur

29 Haziran 2014 Pazar

selamünaleyküm hayırlı ramazanlar.ben ve arkadasım arkadaşlığımızın hayırlı olup olmadığını öğrenmek için istihare namazı kıldık ben güzel bir rüya gördüm o kotu,arkadaşım başka bir arkadaşına rica etti ve oda kötü görmüş.benim rüyam çok güzeldi iki kere gördüm ikisi de güzeldi bu durumda ne yapmalı bilemedik çok fazla rivayet var yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap yaz
cevap

Adal

24 Ağustos 2018 Cuma

Sizin ve arkadaşınızın duygularından kaynaklanabilir birinizin kötü birinizin iyi görmesi.Kötü görülen rüya arkadaşlığınızı tehdit edecek bazı olaylar olduğuna delalet eder.Sizin gördüğünüz rüya ise bunu zorda olsa atlatabileceğinizi gösterir.

soru

makbule

27 Haziran 2014 Cuma

istiare duasinin türkçe mealini okusam olur mu ve sahura kalkıyorum nasıl yapacağım yardımcı olur musunuz

Cevap yaz
cevap

Hiram

10 Ağustos 2018 Cuma

Namaz kılarken veya dua okurken Arapça dualarımızı okuyoruz istiare için Arapçası ezberde değilse sakıncası yok asıl olan amaç ibadettir, niyettir.

soru

merve

18 Haziran 2014 Çarşamba

bende 7 gün denedim istihareye yatma durumunu hiç bir şey görmedim rüyamda. çaresizim napicam bilmiyorum tekrar deniyorum 5. gün bugün umarım netlik kazanır durumum hayırlısıyla

Cevap yaz
cevap

Yaren

08 Eylül 2018 Cumartesi

Bazı durumlarda İshihare namazı kıldıktan sonra uyumanız halinde rüya göremeyebilirsiniz. Bu durum için kesin bir şekilde sonuç alacağınızı söyleyemeyiz elbette. Siz kararlı bir şekilde kılmaya devam edin. Hakkınızda hayırlısı ne ise o olsun Merve Hanım.

soru

..

18 Haziran 2014 Çarşamba

Zamlı sure mi zammı sure mi Ayıp yani

Cevap yaz
cevap

Tanseli

10 Eylül 2018 Pazartesi

Yazıda yazılan zammı sure terimi tamamen doğrudur. Zamlı sure terimi halk arasında dile pelesenk olmuş halidir lakin bu söyleniş doğru değildir. Sizi bilgilendirmek istedim. İsterseniz gereken araştırmayı sizde yapabilirsiniz. Doğru olduğunu göreceksiniz.

soru

nazile

25 Mayıs 2014 Pazar

rüyamda kırmızı ve beyaz rengi bir arada gördüm.Anlamı nedir sizce

Cevap yaz
cevap

Akınalp

02 Eylül 2018 Pazar

Merhaba, nazile hanım beyaz renk iyi yorumlanır sizde iyi yorumlayın iyi olsun.

soru

Nigar ergur

12 Mayıs 2018 Cumartesi

Eşi evine gelecekmi

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kuran İstiharesi Niyeti ve Şekli

Kuran İstiharesi Niyeti ve Şekli

Güncel

İstiharede Bebek Görmenin Anlamı

İstiharede Bebek Görmenin Anlamı

Güncel

İstihare Rüyası Görmek ve Yorumlamak

İstihare Rüyası Görmek ve Yorumlamak

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6