İstihare Nedir? İstihare Namazı ve Duası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İstihare Nedir? İstihare Namazı ve Duası

İstihare nedir, sorusuna cevaben kelime anlamı verilebilir. Kelime anlamı olarak hayır dilemek ya da herhangi bir işin sonunun kendisi için hayırlı olup olmadığını anlayabilmek için iki rekât namaz kılmak ve dua etmek demektir. İstiharede asıl olan kılınan namazdır. Çünkü kılınan İstihare namazı sünnettir. Asıl amaç uyumak ya da rüyaya yatmak değildir. Öyle ki uyumak için için yeterli vakit yoksa sadece İstihare namazı kılınabilmektedir. Namaz kılınıp dua edildikten sonra abdestli bir şekilde kıbleye yönelerek uyumak Şerh Şir' tül İslam kitabındaki tariftir. Sonrasında kişi rüyasında gördüğü renklere göre karar verir. Eğer rüyada yeşil renk ya da beyaz renk görürse İstihare için namazını kıldığı işin hayırlı olduğu sonucu çıkar. Eğer rüyasında siyah ya da kırmızı renk görürse bu o işin hayırlı olmayacağına işarettir. Yalnız bazı durumlarda İstihare namazı kılındıktan sonra görülen rüyalar sadece beyaz, yeşil, siyah ve kırmızı renkleri açıkça görülmez rüyalar çok daha ayrıntı içeren karmaşık rüyalar olabilir. Bazen de anlatılan durumun tam tersi rüyaların görülmesi söz konusu olabilir, açıkça ilgili konuya bir işaretin olması söz konusu olabilir. Burada rüya yorumlama konusundaki bilgi derinliğinin önemi devreye girer çünkü kişi rüyayı kendine hayırlı bir şekilde değerlendirebilir ama rüya o kişi için şer niteliğinde olabilir.


İstihare namazının kılınma vakti


İstihare namazı için vakit belirtilmemiştir. O nedenle kerâhat vakitleri yani namaz kılınamayan vakitler dışında herhangi bir zamanda kılınabilir.


İstihare namazının kılınma şekli


İstihare namazı kılınırken neler okunacağı hadislerde belirtilmemişti ancak namazın ilk rekâtında Fatiha sûresinden sonra Kâfirun sûresi, ikinci rekâtında da Fatiha'dan sonra İhlas sûrelerinin okunması tavsiye edilmektedir. İstihare namazı güçlü bir sünnettir. Peygamber efendimiz (S. A. V) tarafından ashabına her tereddütlü konuda bu namazı tavsiye ettiği bilinmektedir. Namaz üç, beş ya da yedi kere tekrarlanır. Yine de kalben doğru bir seçim yapamıyorsa kişi aklına uygun geleni yapar. Sünnette öğretilen İstihare şekli böyledir. İstihareyi kişinin kendisi yapmalıdır başkasına yaptırmak caiz değildir. Çünkü bedenle yapılacak bir ibadeti başkasına yaptırmak söz konusu değildir. Evlenmeden önce ya da bir şeyin hakkınızda hayırlı olup olmaması konusunda bir kanaate varabilmek için İstihare yapılır. İstihare namazından önce tövbe edilmeli ve namaz sonrasında“eğer bu işim, verilen (Örnekteki gibi evlenmem) ya da şu evi almam dünya ve ahiretim için hayırlı ise bunu bana mübarek eyle, değilse benden uzaklaştır ve hayırlı olanı bana kolaylaştır. Beni rıza gösterenlerden eyle ya Erhamerrahim“demek gerekir.


İstihare hakkında bazı hadisler

  • Yapacağı işi ehliyle istişare edene o işin en güzeli nasip olur. Taberani
  • İstihare yapan zarar etmez, istişare edende pişman olmaz. (65 el-Hîndî VN/813 (H.21532))
İstihareden sonra ya da öncesinde gerekli istişareler yapılmalı sonra o iş için karara varmalıdır. Kur'an'ı Kerîm'de şöyle buyrulur;
İş konusunda onlarla istişare yap. İstişareden sonra o işi tam olarak yapmaya karar verince, artık Allah'a dayan ve güven. Ali-İmran 3/159

İstihare Nedir Yorumları

soru

Sevda

30 Kasım 2014 Pazar

Benim bir sorum olacaktı. ben istihare namazını kıldım hatta 7 den fazla kıldım diyebilirim ama bir türlü ögrenemedim hakkımda hayırlı olup olmadıgını acaba bır yerde yanlış mı yapıyorum namazı düzgün kıldıgımdan emınım ama yinede mantıklı anlıyabileceğim rüyalar göremiyorum lütfen yardımcı olun. Bir de istihare yerine istişare diye niyet yapıyorum ondan da kaynaklanıyor mu?

Cevap yaz
cevap

Tuğtaşı

11 Eylül 2018 Salı

Merhaba, sevda hanım üst üste 7 kez yaptığınız için de birşey göremiyor olabilirsiniz bide neden iştihare diye niyet alıyorsunuz ki? Belkide ondan kaynaklanıyordur. Bazen rüyaları haytırlamıyor da olabilirsiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İstihareye Nasıl Yatılır?

İstihareye Nasıl Yatılır?

Haber Bülteni

Güncel

İstiharede Gelinlik Görmenin Anlamı

İstiharede Gelinlik Görmenin Anlamı

Güncel

İstihare Namazı Nasıl Kılınır

İstihare Namazı Nasıl Kılınır

İstihare Rüyasında Sarı Görmek Ne Anlama Gelir?

İstihare Rüyasında Sarı Görmek Ne Anlama Gelir?

İstihare Namazı Duası

İstihare Namazı Duası

İstihare Rüyasında Kan Görmek Ne Anlama Gelir?

İstihare Rüyasında Kan Görmek Ne Anlama Gelir?

İstihare Duası Türkçe

İstihare Duası Türkçe

İstihare Rüyasında Kar Görmek Ne Anlama Gelir?

İstihare Rüyasında Kar Görmek Ne Anlama Gelir?

İstiharede Bebek Görmenin Anlamı

İstiharede Bebek Görmenin Anlamı

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6