İstihare Duası Türkçe
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İstihare Duası Türkçe

İstihare Duası Türkçe; yapılmak istenen bir şey hakkında, kişinin kendisi için hayırlı olup olmadığını anlamak sebebiyle iki rekât namaz kılıp, dua edip, rüyasında manevi bir işaret görmek ümidiyle uykuya yatmaya istihare denir. Bir iş yapılmak istendiğinde istihare yapmak menduptur. Resulullah Efendimiz (S. A. V), Sahabe-i Kiram efendilerimizin önemli işler yapmaları gerektiğinde, istihareye başvurmalarını telkin buyurmuştur. Enes Bin Mâlik Radıyallahu anh'ın rivayet ettiği bir hadisi Şerif'te; "İstihare yapan kimse hüsrana uğramaz, istihare eden pişman olmaz, iktisatlı davranan kimse de muhtaç duruma düşmez. " buyurmuştur. İstihareden önce ve istihareden sonra yapılması gerekli istişareler yapılıp, yapılacak iş hakkında karar verilir. Kur'an'ı Kerim'de bu konuda şöyle buyurulur: " İş konusunda onlarla istişare yap. İstişareden sonra o işi yapmaya tam olarak karar verince, artık Allah'a dayan ve güven. " (Li İmrân 159) İstihare namazında nelerin okunacağı hadislerle sabit değilse de birinci rekâtta Fatiha suresinden sonra Kafirun suresi, ikinci rekâtta ise İhlas suresinin okunması güzel olarak görülmüştür. Nevevi bunu müstehap olarak görür. İmam Gazali'de İhya'sın da bu sürelerin okunmasının gerekliliğinden bahsetmiştir. İstihare namazı kılındıktan sonra, dünyaya dair hiçbir şey konuşulmadan İstihare duası okunur ve istenilen şeye niyet ederek kıbleye dönmek üzere yatılır. İstihare bu şekilde üç defa tekrar edilir. Hatta rivayete göre Resulullah Efendimizin (S. A. V.) Enes Bin Malik'e (R. A.) istihareyi yedi kereye kadar tekrar etmeyi telkin ettiği nakledilmektedir.


İstihjare Duası Türkçe Anlamı


Allah'ım! Eğer bu iş benim dinim, dünya yaşantım, akibet olarak işim, dünya ve ahiretim hakkında hayırlı olduğunu biliyorsan, bunu bana takdir et ve bana kolaylaştır. Sonra onda bana bereket ver. Eğer bu iş benim dinim, yaşayışım, akıbet olarak işim, dünya ve ahiretim hakkında benim için kötülük olduğunu biliyorsan, bunu benden kaldır, beni de ondan uzaklaştır. Hayır nerede ise bana onu takdir ve nasip et. Sonra beni ona razı kıl. Amin.


İstiharenin Önemi


İstihare, iyiliği ve kötülüğü kestirilemeyen bir iş hakkında söz konusudur. Eğer işin sevaplı ve hayırlı olduğu kesin olarak biliniyor ise bu iş için istihareye gerek yoktur. İstihare namazı kerahat vakitlerinin dışında istenilen her vakit kılınabilir. Hadislerde vakit belirtilmemiştir. Lakin, istihare namazı ve sonrasında okunacak İstihare Duasının peşinden uyumak gerektiği için, gece yatmadan önce veya sabah namazını kıldıktan sonra, yani uykuya kolay geçilecek vakitlerde kılmak daha elverişlidir.

İstihare Duası Türkçe Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İstiharede Kahverengi Görmek Ne Anlama Gelir?

İstiharede Kahverengi Görmek Ne Anlama Gelir?

İstihare Rüyasında Kar Görmek Ne Anlama Gelir?

İstihare Rüyasında Kar Görmek Ne Anlama Gelir?

İstiharede Bebek Görmenin Anlamı

İstiharede Bebek Görmenin Anlamı

İstiharede Kırmızı Görmek Ne Anlama Gelir?

İstiharede Kırmızı Görmek Ne Anlama Gelir?

Kuran İstiharesi Niyeti ve Şekli

Kuran İstiharesi Niyeti ve Şekli

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6