İstihareye Nasıl Yatılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İstihareye Nasıl Yatılır?

İstihareye Nasıl Yatılır, bir iş, bir olayın kişi hakkında hayırlı olup olmadığını anlaması için kişinin iki rekât namaz kılıp sonra da bu olay ile ilgili dua ederek uykuya yatmasına istihareye yatmak adı verilmektedir. Kelime anlamı olarak istihare de hayırlı olanı istemek anlamına gelir. İnsanlar önemli bir iş, önemli bir olay, hayatları hakkında mühim bir seçim veya karar vermekte zorlanabilirler. Bir çare bulmak isteyen kişiler başka yollar arar ve bu kararın verilmesi için birçok yolu denerler. Örneğin, Peygamberimiz insanları doğru yola sevk etmek görevi ile meşgulken Araplar'dan bir kimse yolculuğa çıkmadan fal oklarını kullanarak yolculuğun hayırlı olup olmadığını kontrol ederlerdi. Fakat Peygamberimiz bu inanışı kaldırıp yerine istihareyi getirmiştir. Özellikle manevi bir işaret isteyen müminler bu yola başvurarak iki rekât namaz kılarlar.

İstihareye nasıl yatılır, istihare namazının ilk rekâtında Kâfirun Suresi ikinci rekâtta ise İhlas Suresi okunması adaba uygundur. Namazdan sonra istihare duası okuyarak kıbleye doğru yatılır. Rüyada beyaz veya yeşil renkler görünürse o işin kişiye hayırlı olduğu, siyah ve kırmızı görülürse istenilen şeyin şer olduğu anlamına gelmektedir. Şer olandan kaçınmak gerekir.


İstihare duası


Allahumme inni estehiruke biilmike ve estakdiruke bikudratike eseluke min fadlikel azimi feinneke takdiru vela ekdiru ve ta'lemu vela ea'lemu ve ente allamul ğuyun Allahumme in künte ta'lemu enne hazel emra hayrun lifi dini ve meaşi ve akibeti emri. Ev kale aciri ve acilihi fakdirhu li ve yessirhu li sümme barik li fihi ve in künte ta'lemu enne hazel emre şerrun li fi dini ve meaşi ve akibeti emri ev kale fi acili emri ve acilihi fasrifhu anni vasrifni anhu vakdir liyel hayra haysu kane sümme erdini bihi.


İstihare duasının manası


'Allah'ı! Senden, senin ilim ve kudretinden hayrı beklerim. Senin büyük lütfundan talep ederim. Şüphesiz senin her şeye gücün yeter benim yetmez. Sen bilirsin, ben bilemem, Sen bütün gizlilikleri bilensin. Allah'ım! Eğer bu işi dinim, yaşayışım ve işimin sonucu veya dünya veya ahiretimin sonucu bakımından benim için hayırlı olduğunu bilirsen o işi bana takdir et, kolaylaştır ve onu bana mübarek kıl. Eğer bu işi dinim, yaşayışım ve işimin sonucu veya dünya veya ahiretimin sonucu bakımından benim için şer olarak bilirsen, onu benden, beni de ondan uzak eyle. Nerede olursa olsun benim için hayır olanı takdir et. Sonra da beni bu hayırdan memnun kıl.

İstihareye nasıl yatılır, bazı kaynaklarda istihareye yatmanın 7 gün olduğundan bazılarında ise ister bir gün iste de 7 gün olduğundan bahsedilmiştir. Bu konuda henüz tam bir karar oluşmasa da Peygamber Efendimizin bunu 7 kere tekrarladığı savunulmaktadır. İstihare güzel ve güçlü bir sünnet olarak kabul görmüştür. Kim herhangi bir konuda tereddüt yaşıyorsa Peygamber Efendimiz ona istihareye yatma konusunu önermiştir.

İstihareye Nasıl Yatılır Yorumları

soru

Yusuf

10 Haziran 2017 Cumartesi

Ben ilk önce balkonda beyaz kuş gördüm biraz durdu sonra uçtu ve her yer siyah oldu

Cevap yaz
cevap

Ece

04 Haziran 2018 Pazartesi

Bu o isin hayirli olmuyacagina delalet eder cunki istiharede kapali renkler orn siyah gibi o isin olmuyacagina veya hayirli olmadigina isaret iken acik renkler sarı yesil gibi o isin olcagina hayirli olcaginaisarettir

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İstiharede Kuran Görmek Ne Anlama Gelir?

İstiharede Kuran Görmek Ne Anlama Gelir?

Güncel

İstihare Duası Türkçe

İstihare Duası Türkçe

İstiharede Bebek Görmenin Anlamı

İstiharede Bebek Görmenin Anlamı

İstiharede Gri Renk Görmek Ne Anlama Gelir?

İstiharede Gri Renk Görmek Ne Anlama Gelir?

İstiharede Kan Görmek Ne Anlama Gelir?

İstiharede Kan Görmek Ne Anlama Gelir?

İstiharede Renkler Ne Anlama Gelir?

İstiharede Renkler Ne Anlama Gelir?

Kuran İstiharesi Niyeti ve Şekli

Kuran İstiharesi Niyeti ve Şekli

İstihare Rüyasında Sarı Görmek Ne Anlama Gelir?

İstihare Rüyasında Sarı Görmek Ne Anlama Gelir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6