İstihare Namazı İçin Gusül Şart Mıdır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İstihare Namazı İçin Gusül Şart Mıdır?

İstihare namazı için gusül şart mıdır, İstihare namazı Allah'tan dileklerinizin kabul olması için huzuruna çıktığınız bir yöntemdir. İnanışların getirdiği istihare namazlarında abdest almak veya gusül abdesti almak hakkında birçok farklı görüş vardır. Normal abdest namaz için alınması gereken ve her namazdan önce tazelenmesi gerekendir. Gusül abdesti ise sadece karşı cins ile insel olgular yaşanması veya hayal edilmesi neticesinde bedeninizden cinsel istek gelmesinden ötürü oluşan durumlarda alınması gereken bir durumdur. Bu durumda İstihare namazı için gusül abdesti almak şart mıdır, sorusuna en iyi cevap yine kendinizdedir.


İstihare namazında gusül abdesti şart mıdır?Gusül abdesti


Müslüman alemi için Allah'ın emrettiği maddi ve manevi temizlik içindir. Allah eğer cünüb halinde iseniz, mutlaka yıkanıp temizlenmeniz gerektiğini buyurmuştur. O yüzdende ister bayan ister erkek olun cünüb hallerinde her iki tarafında mutlak suretle gusül abdesti alması şarttır.


İstihare namazı


Gelelim istihare namazındaki gusül abdest almak şart mıdır, değil midir; sorusuna burada bu durumun oluşmasını belirleyecek kişi sizsiniz, günahlarınızdan veya cünüb halinizden tam anlamıyla arınmak istediğinizde dinimizin buyurduğu şekilde temizlenmekte fayda vardır. O yüzdende bence ne şekilde olursa olsun gusül abdesti alınmalıdır. İstihare namazları Allah'tan dileklerinizin kabul olmasını istemenin bir yoludur. Bu nedenle de Allah'ın karşısına namazla beraber çıkıldığında maddi manevi temizlik şarttır. Kendinizden emin bile olsanız, gusül abdestini almanızda fayda vardır. Genellikle istihare namazları yedi gün süren ve her akşam yapılan bir işlemdir. Bazı kesimlere göre gusül abdesti istiharenin ilk akşamı alınır ve geriye kalan altı gün için tekrar alınmaz bu da yedi günlük bir süreç olmasından ötürü kişilerin istihare namazına başlamaları ile cünüp hallerinden ve tövbe edecekleri durumlardan uzak durmalarından kaynaklı bir durumdur. O nedenle de istihare namazlarının yedi günlük süresinin ilk gecesi olan gecede mutlaka maddi manevi temizlik için gusül abdesti alınmalıdır. Böylelikle inanışınızın gerektirdiği başlangıcı istenilen şekilde gerçekleştirmiş olursunuz. Esenlikler ile kalın.

İstihare Namazı İçin Gusül Şart Mıdır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İstiharede Gri Renk Görmek Ne Anlama Gelir?

İstiharede Gri Renk Görmek Ne Anlama Gelir?

Güncel

Kuran İstiharesi Niyeti ve Şekli

Kuran İstiharesi Niyeti ve Şekli

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6