Arapça İstihare Duası Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Arapça İstihare Duası Okunuşu ve Anlamı

Arapça istihare duası, bir işe başlamadan önce o işin hakkında hayırlı olup olmadığını anlamak için edilen duaya istihare duası denilir. İstihare duası, yatmadan önce abdest aldıktan sonra kılınan 2 rekât namazdan sonra okunur ve kişi kimseyle konuşmadan sağ tarafına yatıp dilediği şeyi düşünerek uyur. Fakat namaz kılınamadığı durumlarda sadece istihare duasını yapılmasının da makbul olduğu bildirilmiştir. İstihare duasından sonra; "Ey Allah'ım bu iş hakkımda hayırlı ise onu bana mübarek eyle. Fakat hayırlı değil ise onu benden uzaklaştır ve beni senin verdiğine rıza gösterenlerden eyle. " denilmelidir.

İstihare başkasına yaptırılamaz. Kişinin kendisi yapmalıdır. Zira dinimizde beden ile yapılacak ibadetleri başkasına yaptırmanın caiz olmadığı bildirilmiştir. İstihare yapmak sünnettir ve kesin sonuç elde edebilmek için 7 gün devam edilmesi daha mübarektir. Rüyada siyah veya kırmızı görülmesi şerre, yeşil ya da beyaz görülmesi hayra işaret ettiği söylenmektedir. Manevi bir işarete kavuşma arzusu ile yapılan istihare duası dinimizde de ayrı bir öneme sahiptir.


Arapça istihare duası okunuşu


Allahümme estehiruke bi ilmike ve estakdiruke bi kudretike ve es' elüke min fadlike' l- azim. Fe inneke takdiru ve la akdiru ve ta' lemu ve la a' lemu ve ente allamü' l guyub. Allahümme inkünte ta' lemu enne haza' l- emre hayrun li fi dini ve meaşi ve akıbeti emri tev acili emri ve acilihi. Fekdurhu li ve yessirhu li summe barik li fihi ve in künte ta' lemu enne haza'l- emre şerrun li fi dini ve meaşi ve akıbeti emri ev acili emri ve acilihi f' asrifhu anni va' srifni anhu ve' kdur li el- Hayra haysü kane sümme ardihi bihi.

Anlamı: Allah'ım yapmayı düşündüğüm bu işin yapılmasından veya yapılmamasından hangisinin hayırlı olduğunu ilminle ve kudretinle bana göster. Zira Sen her şeye Kadir'sin ben değilim, sen bilirsin ben bilmem, bütün gizli olanları sen bilirsin Allah'ım. Eğer bu iş; benim dinim, geçmişim, geleceğim, şimdim ve sonum için hayırlı ise bu işi bana kolaylaştır. Eğer bu iş benim dinim, geleceğim, geçmişim, şimdim ve sonum için hakkımda hayırlı değil ise beni bundan uzaklaştır ve hayırlı olanı bana nasip et.

Arapça İstihare Duası Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İstihare Rüyası Görmek ve Yorumlamak

İstihare Rüyası Görmek ve Yorumlamak

İstiharede Kuran Görmek Ne Anlama Gelir?

İstiharede Kuran Görmek Ne Anlama Gelir?

İstihare Rüyasında Su Görmek Ne Anlama Gelir?

İstihare Rüyasında Su Görmek Ne Anlama Gelir?

İstiharede Deniz Görmenin Anla mı?

İstiharede Deniz Görmenin Anla mı?

İstihare Rüyasında Pembe Görmek Ne Anlama Gelir?

İstihare Rüyasında Pembe Görmek Ne Anlama Gelir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6