İstihare Namazına Nasıl Niyet Edilir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İstihare Namazına Nasıl Niyet Edilir?

İstihare Namazı Niyeti, Hayırlı olanı istemek anlamı taşıyan istihare, insanların kendileri için büyük önem taşıyan ve karar vermekte zorluk çektikleri ya da bir seçim yapmak zorunda kaldıkları zaman merak ettiği şeyleri veya dünya ve ahiret açısından kendileri için hayırlı olan şeyleri bilemeyip, öğrenebilmek için abdest alıp farzın dışında iki rekât namaz kılınıp o iş ile alakalı rüya görmek için uykuya yatmaktır.

Herhangi bir işe başlamadan önce, örneğin ev alacakken, evlenme kararı vermeden önce, iş hayatında alınacak önemli bir karar için önce istihare yapılabilir. Bir hadisi Şerif'te; 'Mutluluk istihare namazı kılmakla gerçekleşir' buyrulmuştur.

İstihare namazı niyeti, önemli kararlar alınmadan önce, öncelikle "Yarabbi! Buluğ çağımdan bugüne kadar işlediğim bütün günahlardan dolayı pişman oldum. Bundan sonra inşallah günah işlemeyeceğime dair söz veriyorum" denilip günahlardan tövbe edilerek birkaç defa istihare edip Allahu teâlâ'ya sığınılmalıdır. Tövbe ettikten sonra gusül abdesti alınır ve istihare namazına niyet ettim denilip iki rekât nafile namazı kılınır.

İki rekâtlık istihare namazı nasıl kılınır, Allah rızası için niyet ettim iki rekât istihare namazı kılmaya denilip niyet edilir ve ardından Allahu Ekber diyerek iftitah tekbiri alıp namaza başlanır. İlk rekâtta Sübhaneke okunur, daha sonra Euzü Besmele çekildikten sonra Fatiha ve Kafirun Suresi okunup rükûa gidilir, secdeye gidilip doğrulduktan sonra tekrar secdeye gidilir.

İkinci rekâtta ayağa kalkıp kıyama durulur. Besmele çekilir. Fatiha ve İhlâs suresi okunduktan sonra rükûa ve secdeye gidip doğrulduktan sonra tekrar secdeye gidilir ve oturarak Ettehiyyatü, Allâhümme Salli, Allâhümme Barik ve Rabbena duaları okunur. Daha sonra sağ ve sola selam verilip namaz tamamlanır.


İstihare namazı kılındıktan sonra, Peygamber Efendimiz s. A. V şu duanın okunmasını öğretmiştir


Ey Allah'ım, yapmayı istediğim bu işin yapılmasından ya da yapılmamasından hangisinden hayırlı olup olmadığını bana ilmin ile kolaylaştır. Senin kudretinle güç istiyorum. Büyük olan fazlından ihsan buyurmanı istiyorum. Senin şüphesiz ki her şeye gücün yeter, benim gücüm yetmez. Sen her şeyin en iyisini bilirsin, ben bilemem. Allah'ım bu işin benim için işim, yaşayışım, dünya hayatım ve ahiretimin sonucu açısından hayırlı ise o işi bana nasip et, kolaylaştır ve onu bana mübarek eyle. Şayet bu iş benim yaşayışım, dinim ve işim, dünya hayatım ya da ahiretim açısından şer olduğunu bilirsen, o işi benden, beni de o işten uzak et. Nerede olursa olsun benim hakkımda hayır olanı nasip eyle. Sonra da beni bu hayır ile mutlu kıl.

İstihare namazı kılınıp duası edildikten sonra hiç kimseyle konuşmadan kıbleye doğru yatılmalı. Rüya görülse de görülmese de 7 gün boyunca istihareye devam edilmelidir. Yapılacak olan her iş için istihareye yatmak sünnettir ve mübarektir. İstiare samimi bir şekilde yapıldığı zaman Allah'ın hayırlısını vereceğine ümit bağlanırsa insanın kalbine doğabilir. İstihareden sonra bir rahatlık ve ferahlık hissedildiği zaman o iş hayırlı olur. Ancak sıkıntı ve darlık hissedildiği zaman olumsuz olacağına yorumlanır.

İstihare Namazı Niyeti Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İstihareye Nasıl Yatılır?

İstihareye Nasıl Yatılır?

Güncel

İstihare Namazı Hangi Günler Kılınır?

İstihare Namazı Hangi Günler Kılınır?

Güncel

İstihare Namazına Nasıl Niyet Edilir?

İstihare Namazına Nasıl Niyet Edilir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6