İstihare Nasıl Yapılır? ve Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İstihare Nasıl Yapılır? ve Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İstihare Nasıl Yapılır, İstihare, kendisi ile ilgili bir işe başlamadan önce o işin kişi için hayırlı olup olmadığını anlaması amacı ile manevi bir işaret alabilmek için abdest alıp iki rekât namaz kılarak uykuya yatmaktır. İstihare yalnız namaz ile değil kendine özgü istihare duası ile yapılan bir ibadettir.

Ev almak, araba almak, evlenmek, sınava girmek, uzak bir yere yolculuk yapmak ve benzeri mühim konularda özellikle kişinin hayatını yakından ve birebir etkileyecek konularda istihareye yatmak gerekmektedir. Kişinin kendisi için hayırlı olanı ve hayırsız olandan kendini uzak tutması için Allah'a yalvarmasında istihare namazı oldukça önemlidir.

İstihare namazı kılınmadan önce günahlara tövbe etmek gerekmektedir. Bunun için abdest aldıktan sonra bilinen tövbe duaları okunmalı ve " Allah'ım beni şimdiye dek işlediğim tüm günahlarımdan arındır ve bu günahları tekrar işlememem için bana hidayet ver" diyerek dua edilir.

Resulü Ekrem Efendimiz istihare namazını ashabına şu şekilde öğretmiştir.

"Sizden biriniz bir işe niyetlendiği zaman iki rekât nafile namazı kılsın ve şu şekilde dua etsin:

" Allahumme inni estehiruke bi ilmike ve estakdiruke bi kudretike ve es eluke min fadlikel azim fe inneke takdiru ve la akdiru ve ta'lemu ve la a'lemu ve ente allemul guyub. "

Türkçe Anlamı.

Allah'ım Sen bildiğin için, senden hakkımda hayırlı olanı bana bildirmeni dilerim. Kudretinden güç isterim. Senin büyük keremini dilerim. Çünkü senin her şeye gücün yeterken, benim yetmez. Sen her şeyi bilirsin, ben bilmem. Bilmeyenleri bilen ancak sensin.

Allah'ım! Sen bilirsin, eğer bu iş benim dinin, yaşayışım, işimin akıbeti, halim ve istikbalim hakkında hayırlı ise bunu bana nasip ve müyesser eyle.

İki rekât kılınan istiare namazı da şu şekildedir.

Kişi öncelikle gusül abdesti alır ve abdestten sonra da " niyet ettim Allah rızası için iki rekât istihare namazı kılmaya" diye niyet eder. İlk rekâtta tekbir getirdikten sonra subhaneke, Fatiha ve ardından kafirun suresi okunur. İkinci rekâtta ise Fatiha ve ardından ihlas suresi okunur. Bu şekilde tamamlanıp selam verildikten sonra yukarıda belirtilen istihare duası okunur.

Bu şekilde istihareye yedi gün boyunca devam edilir ancak her namaz için gusül abdesti almak gerekmez ilk alınan gusül yeterlidir. Gündüzleri de istihareye yatılabilir ancak evla olan yatsı namazının ardından kılınması ve hiç konuşmadan uykuya yatılmasıdır. Kişi bir başkası için istihareye yatamaz bu neden ile istihare namazı kılmak ve öğrenmek sünnettir. İstihare namazı sonunda kişi rüyasında kırmızı veya siyah renk görmüş ise yapacağı iş kendisi için hayırsız, beyaz veya yeşil renkler görmüşse de yapacağı iş kendisi için hayırlı demektir. Rüya gören kişi hayırsız olan işten vazgeçip rüyasına uymalı ve yapacağı işin hayra çevrilmesi için Allah'a dua etmelidir.

İstihare nasıl yapılır, istihareye yatan kişi rüyasında herhangi bir renk görmeyebilir bu durum da kişi akıl ve mantık çerçevesinde hareket ederek doğru yolu bulmaya çalışmalıdır.

İstihare Nasıl Yapılır Yorumları

soru

ahmet

24 Temmuz 2017 Pazartesi

istiharede siyah ve beyaz görmek lütfen yardımcı olurmusunuz

Cevap yaz
cevap

Gizem AYHAN

03 Eylül 2018 Pazartesi

Ahmet bey iyi bir amaç için istihare namazı kılınarak, istihare duasından sonra yattığınız görülen siyah ve beyaz renkler farklı şekilde yorumlanır. Çoğunlukla istihare sonrası görülen beyaz renkler niyetinize ilişkin hayırlara işaret olabilmektedir. Ancak siyah renk niyetinize ilişkin problemlere işaret olabilir. Daha sağlıklı yorum yapabilmek için ayrıntılı olarak rüyanızı anlatmanız gerekiyor.

cevap

Müstekfi

28 Ağustos 2018 Salı

İstihare rüyasında beyaz renk görmek çok güzel anlamlara gelir. Beyaz saflığın, temizliğin, güzelliğin, sağlığın ve huzurun simgesidir bu yüzden çok güzel bir renktir. Beyaz ne kadar güzelse siyahta bir o kadar karamsarlığı simgeler. Kötülük, ölüm, korumacılık ve sakinliğin simgesidir. Siyah rengi bir tek konuda iyiye işarettir iyi bir haber alacaksınız.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İstihare Rüyası Görmek ve Yorumlamak

İstihare Rüyası Görmek ve Yorumlamak

İstihare Rüyasında Kar Görmek Ne Anlama Gelir?

İstihare Rüyasında Kar Görmek Ne Anlama Gelir?

İstiharede Kan Görmek Ne Anlama Gelir?

İstiharede Kan Görmek Ne Anlama Gelir?

İstihare Rüyasında Altın Görmek Ne Anlama Gelir?

İstihare Rüyasında Altın Görmek Ne Anlama Gelir?

Kuran İstiharesi Niyeti ve Şekli

Kuran İstiharesi Niyeti ve Şekli

Güncel

İstihare Namazı Nasıl Kılınır

İstihare Namazı Nasıl Kılınır

Güncel

İstiharede Kırmızı Görmek Ne Anlama Gelir?

İstiharede Kırmızı Görmek Ne Anlama Gelir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6