İstihare Namazı Duası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İstihare Namazı Duası

İstihare namazı duası, namaz kılındıktan sonra okunur. Namazı kılmak için öncelikle tövbe ederek, gusül abdesti alınması gerekir. Guslün ardından, "İstihareye niyet ediyorum" deyip, iki rekât namaz kılınır. Namazın birinci rekâtında Fatiha ve Kafirun suresi, ikinci rekâtında Fatiha ve İhlas suresini okumalısınız. Bir iş yapılmasını istediğinizde iki rekât namaz kılarak, namaz sonunda Allah'tan en hayırlı olanını istemek mendub'tur. Bu konuda Peygamberimiz şöyle buyurmuştur; "İçinizden biri bir iş yapmayı düşündüğü zaman, farz olan dışında iki rekât namaz daha kılsın ve şöyle desin; Allah'ım, ben senin yüceliğinden dolayı, senden bir hayır istiyorum. Senden diliyorum, senin her şeye gücün yeter, benim böyle bir gücüm yoktur. Sen her şeyi bilensin, ben bilemem. Eğer bu iş hakkımda hayırlı ise bana yaklaştır, bu işte bana bereket ihsan et. Eğer hakkımda hayırlı değilse akıbeti kötüyse, beni ondan onu benden geri çevir. Hangisi hayırlıysa, bana onu ver. "


İstihare namazından sonra okunacak dua nedir?


"Allahümme inni estehirüke bi-ilmike ve estaktirğke bi-kudretike ve es'elüke min fadlikel!azim fe inneke takdirü ve la akdirü ve ta'lemü vela a'lemü ve ente allamül-guyüp. Allahümme in kunte ta'lemu enne hazal, emre hayrun li fi dini ve meaşi ve akibeti emri acili emri ve acilihi fakdirhu li ve yessirhu li summe barik li fih ve in kunte ta'lemu enne haza'l-emre şerrun li fi dini ve meaşi ve akıbeti emri acili emri ve acilihi fasrifhu anni vasrifni anhu va'kir liyelhayra haysu kane sume ardini bih. ”

Anlamı: Allah'ım sen teksin, senden hayırları diliyorum. Sen'den hayrı yapabilmek için kudret diliyorum. Sen bunu vermeye kadirsin. Yüce Rabbim fazlını diliyorum. Ben acizim, Sen her şeye kadirsin. Ben cahil, Sen bilensin. Sen tüm gaybları bilensin. Allah'ım bu iş benim için, hayatım, dinim ve sonum için hayırlıysa, bana takdir et, onu yapmamı kolaylaştır. Hayır değilse, onu benden geri çevir. Benim için hayır neyse, bana onu ver, onu takdir et.


İstihare nasıl yapılmalıdır?

 • İki rekât namaz kılarak, ardından duayı yaparak, kalbinize doğacak nefret ya da istekle, işinizin hayırlı olan tarafının gerçekleştiğine kanaat getirerek, buna rıza göstermelisiniz.
 • Namazın ardından hiç konuşmadan, sağ tarafınıza ve Kıble'ye doğru yatmalısınız.
 • Uyurken kalpten gelecek şekilde "Allah Allah" demeniz iyi olacaktır. İşiniz için kalbinizi dinlemeniz hayırlı olacaktır.
 • Duayı okuduktan sonra 3 tane İhlas suresi, 1 tane Fatiha suresi okuyarak peygamberimize ve sevdiklerine hediye etmek hayırlı olacaktır. Allah ile konuşup, Onun kulu olduğunu, aciz olduğunu hissedip, her şeyi Allah'a bırakmalıdır. Allah kapısına geleni geri çevirmeyecektir.
 • İstihare sünnet olduğundan, danışacak kimsesi olmayanın bunu yapması gerekir.
 • Gusül abdesti sadece ilk gün yapılır.
 • İstihareyi herkesin kendisi yapması gerekir, başkası için istihare yapılamaz. Zaten beden ibadetlerini başkasına yaptırmak caiz olmaz.
 • İstihare yedi gece bu şekilde yapılmalıdır. İstihareyi gündüzde yapabilirsiniz.
 • Bu yaptığınızla kararınızı veremiyorsanız, daha fazla istihare yapmalısınız.

İstihare Namazı Duası Yorumları

soru

berivan

15 Temmuz 2014 Salı

bildiğime göre yatıktan sonra rüyada kırmızı görürsek hayırlıdır istediğimiz dua kabul olacak eyer siyah veya beyaz görürsek hayırlıdır.Bunun hakında bilgisi olanlar lütfen cevap yazsın.

Cevap yaz
cevap

Erginsoy

17 Eylül 2018 Pazartesi

Berivan hanım, rüyada görülen açık renkler iyiye yorulur, koyu renkler pekte iyiye yorulmaz o yüzden koyu renk gördüğünüzde suya anlatın der büyüklerimiz, Allah rüyalarımızı hayra vesile etsin.

soru

Sibel

20 Kasım 2015 Cuma

7 gece yapmamız şart mı? Ben ilk gece rüyasını görmüştüm. Devam etmem gerekiyor mu?

Cevap yaz
cevap

Halil

07 Eylül 2018 Cuma

7 gece yapmanız şarttır çünkü birşeyin gerçekleşmesi için bir süre verilmiş eğerki sıkıldım diyorsan buda senin bileceğin bir şey tabi bu 7 gün içinde 1 de de görebilirsin 7. Günde de demem o ki 7 gün denmişsen 7 gün yapılması gerek çünkü 7 gün belki seni deniyor Allah &128521;

soru

Furkan

30 Nisan 2017 Pazar

İstihareden once tevbe etmek şart mi ? Ben tevbeyi bozmatan korkuyorumda.

Cevap yaz
cevap

Kelebek

05 Eylül 2018 Çarşamba

Mehaba, furkan bey tövbe etmek iyi olur aslında rabbim tövbesini kabul ettiği kullardan eylesin bizleri sizde korkmayın tövbe etmekten inşallah rabbim tövbenizi kabul eder ve sizede bir feyz gelir birdaha yapmazsınız inşallah yani tövbe etmekten asla endişe duymayın hayırlı geceler.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuran İstiharesi Niyeti ve Şekli

Kuran İstiharesi Niyeti ve Şekli

İstihare Rüyasında Pembe Görmek Ne Anlama Gelir?

İstihare Rüyasında Pembe Görmek Ne Anlama Gelir?

İstihare Duası Türkçe

İstihare Duası Türkçe

İstihare Rüyasında Deniz Görmek Ne Anlama Gelir?

İstihare Rüyasında Deniz Görmek Ne Anlama Gelir?

İstihare Nasıl Yapılır? ve Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İstihare Nasıl Yapılır? ve Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6