İstihare Duası Nasıl Yapılır? Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İstihare Duası Nasıl Yapılır? Okunuşu ve Anlamı

İstihare duası nasıl yapılır, istihare olmasını istediğimiz olayların ve işlerin hayırlı sonuçlanıp sonuçlanmadığı konusunda, Allahtan hayırlısını istemek için görülen rüyalardır. İstihare duasını yapmak, için abdest alıp namaz kılmak gerekir ya da sadece istihare duası okuyarak, istihareye yatılır. İstihare duası namaz kılındıktan sonra, Allahtan hayırlısını isteyip olup olmayacağı konusunda okunan duadır. İstihare duası okunmadan, istihareye yatılmaz. İstihare duası sonunda istediğimiz dileğin, hayırlı olup olmamasında rüya görülür. Görülen rüyada yeşil ren hayra, kırmızı ve siyah renk şer ve hayırsızlığa yorumlanır. Peygamber efendimiz istihare duası okunmadan, istihareye yatılmaz diyerek, istiharenin önemini vurgulamıştır. İstihareye yatmak isteyen kişi, mutlaka istihare duasını okumalıdır. Yoksa istihare sonuç vermez.

İstihare duası nasıl yapılır? İstihare duası yapmak isteyen kişi; öncelikle isteğini dilerken iyi dilekte dilemelidir. Bir başkası için istihare duası yapılmamalıdır. İstihare duası yaparken kıbleye dönük yapılmalı ve kıble tarafında uykuya dalınmalıdır. İstihare duası yapmak, bir ibadet şeklidir.

İstihare duası; Allahümme inni estehiruke bi-ilmike ve estakdiruke bikudratike ve es'eluke min fadlike'l-azim. Feinneke takdiru vela ekdiru ve ta'lemu vela a'lemu ve ente allamu'l-ğuyub. Allahumme in kunte ta'lemu enne haza'l, emre hayrun li fi dini ve meaşi ve akibeti emri acili ve emri ve acilihi fakdirhu li ve yessirhu li summe barik li fih ve in kunte ta'lemu enne haza'l-emre şerrun li fi dini ve meaşi ve akıbeti emri acili emri e acilihi fasrihhu anni vasrifni anhu va'kir liyelhayra haysu kane sume ardini bih.

İstihare duası anlamı; Allah'ım yapmayı düşündüğüm şu işin işlenmesinden yahut terkinden hangisinin hayırlı olup olmadığı bana ilminle yaklaştır. Kudretinle senden güç istiyorum. Senin devasa fazlından hibe buyurmanı isterim. Şüphesiz senin her şeye gücün yeter, benim yetmez. Sen bilirsin ben bilemem. Sen her şeyin iyisini bilirsin ben bilemem. Eğer istediğim şey bana dinim, hayatım ve yaşamım için iyi olacaksa sen hayırlısını ver. Eğer bana hayırsızlık verip kötülük verecekse sen benden uzak tut YA RAB. Sonra da beni bu hayırla hoşnut eyle Allah'ım.

İstihare duası bu şekilde yapılır ve niyet edilir. İstihareye yatmak 7 gün sürer. 7 gün sonunda işin hayırlı olup olmama durumu Allah tarafından rüyada işaret olarak bildirilir.

İstihare Duası Nasıl Yapılır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6