Evlilik İçin İstihare Nedir ve Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Evlilik İçin İstihare Nedir ve Nasıl Yapılır?

Evlililik için istihare: Evlilik için yapılan istihare namazları ve duaları yüzyıllardır ve günümüzde halk arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Evlilik için hayırlı olup olmadığını görmek isteyen kimse iki rekât istihare namazı kıldıktan sonra kendisi için bu evliliğin hayırlı olup olmadığı konusunda Allah'a dua eder. Kılınan bu namaza istihare namazı edilen duaya ise istihare duası adı verilmektedir.

Evlilik için istihare yapılmadan önce yapılması gereken ilk iş istişaredir. İstişare bu konuda bilgi sahibi olan kişilerle ve onu tanıyan kişilerle evlilik hakkından enine boyuna uzun uzadıya yapılan konuşmalardır. Onların görüşlerini almaktır. Fakat istişare birkaç kişi ile yapıldığı için yanlış olma olasılığı oldukça düşüktür. Evlilik konusunda aklında şüpheler olan kimse kendini iyi hissetmek için evlilik için istihare namazına ve duasına başvurur. İlk başta günahlarının affı için tövbe edilir. Daha sonra namaz kılınıp dua edildikten sonra kişi sağ tarafına yatar ve derki "Allah'ım eğer bu kişi benim için hayırlı ise bana yeşil ve beyaz rengi eğer benim için hayırlı değilse bana kırmızı veya siyahı göster" der. Abdestli bir şekilde olup hiç kimse ile konuşmadan kıbleye dönük şeklide uyunur. Kişiler daha sonra görmüş oldukları rüyaya göre kendilerine göre bir yorumlama yaparlar. Fakat görülen her rüya doğru olmayabilir. Görülen rüya şeytani ya da rahmani bir rüya olabilir.

Kişinin psikolojik durumuna göre görülmüş olabileceği için genelde yedi gün üst üste yapılmasını daha uygun görülür. Bu şeklide 7 gün boyunca görülen rüyalarda hangi renk daha baskın ise ona göre karar verilir. Fakat evlilik içi yapılan istiharelerde yapılacak ilk iş kişi hakkında araştırma yapmak en son istihare ye baş vurmak her zaman için çok daha doğru bir yöntem kabul edilmektedir. Çünkü görülen rüyalar ve yapılan çok çeşitli istihare duaları insanı şaşkına çevirebilmektedir. Toplum içinde başkalarından sık miktarda istihare ile ilgili görüşler duymaktayız. Bazı insanlar istihare de tanımadıkları halde evlenecekleri kişileri gördüklerini söylerler. Fakat onlar gördü diye bizim de kesinlikle göreceğimiz anlamına gelmez. Görülen rüyanın yorumu da çok önemlidir. Bazen hayırlı gördüğümüz bir rüya şer olarak karşımıza çıkabilir. Bu tip durumlar da uyandığımız zaman hissettiklerimiz çok önemlidir. Kişi korku ve heyecan içinde uyanırsa rüya hayırsız mutlu bir biçimde uyanıyorsa hayırlı anlamına gelmektedir. Bu yüzden evlilik için istihare yapmadan önce her zaman ilk başka bilen insanlar ile konuşmak ve her şeyin hayırlısını Allah'tan istemekten başka çaremiz yoktur.

Evlilik İçin İstihare Yorumları

soru

sema

01 Ocak 2018 Pazartesi

kardeşim benim için kıldı eşimin üstünde siyah benim üstümde kırmızı renk varmış çok güzel olmuşuz dan ediyormuşuz ve sonra birden ellerimizi bırakıp birbirimize bakıp ağlıyormuşuz

Cevap yaz
cevap

Yalazabey

13 Eylül 2018 Perşembe

Merhaba bu yöntemi uygulamışınız ve bu yöntem size sın çare olarak gelsin çünkü insanlar konuşur birbiriylr anlaşabiliyorlar ise olur zaten istiareye uykusuna gelince renkler vardır yeşil kırmızı siyah beyaz gibi iç açıcı rekler dediklerimiz hayırlı olanlardır diğer renkler ise sizin için hayırlı olmayandır tabikide Allahtan başkası bilemez hakkınızda hayırlısı olsun

cevap

Taze

02 Eylül 2018 Pazar

Merhaba, sema hanım belkide sizin hakkınızda o kişi sizin için hayırlı olmayabilir. Renkler çok önemli rüyada siyahta oldukça düşündürücü geldi. Bence sağlam adımlar atın biraz ara geçtikten sonra tekrar yatın yine aynı şeyleri görürseniz o kişiden direk uzaklaşın, iyi geceler.

soru

Merve

18 Eylül 2017 Pazartesi

Bn misafirlige gidiyorum orda dandır ekmeği yapan bir kadin vardi bna büyük bir ekmek verdi bnde onu aldım bu ruyanin anlamı nedir

Cevap yaz
cevap

Sümeyye

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merve hanım rüyada ekmek görmek oldukça hayırlara işarettir. Tandır ekmeğinin bir bayanın elinden almanız emeklerinizin karşılığını alacağınıza işaret olabilir. Rüyanızın hayırla sonuçlanması için Allaha dua etmeli ve bol bol sadaka çıkarmanız da fayda bulunmaktadır. Rüyanız hayırlara vesile olur inşallah.

soru

Hazal

10 Nisan 2018 Salı

Selamun aleykum ben istihare namazı kıldigimda ilk önce topraktan yapılma bir ev ve bahçe gördüm komple topraktan yapilmaydi ben babamla yengemle o eve girerken direk bir odaya girdik eve bakıyorduk sonra 3 muzde o evden çıktık ben sağ tarafa döndüğüm de yemyeşil bir yerde 2 tane yemyeşil ağaç vardı ağaçların gövde gölgesinde ben beyaz yuvarlak ağaç gövdesinde meyve tozu gördüm ama bem bayaz her iki ağacın altında da beyazı gördüm rabbim hayra yorsun inşalla anlamı nedir sizce?

Cevap yaz
cevap

Meriç

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, hazal hanım öncelikle rüyanız inşallah hayra çıkar demek istiyorum. Bence hayatınızda önce zorlu bir dönem geçireceksiniz belki yanlış kararlar alacaksınız, sonra feraha çıkacaksınız sonu güzel olacak renklere göre yorumladım.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İstihare Duası Türkçe

İstihare Duası Türkçe

Haber Bülteni

Güncel

İstihare Namazına Nasıl Niyet Edilir?

İstihare Namazına Nasıl Niyet Edilir?

Güncel

İstiharede Evlilik Görmek Ne Anlama Gelir?

İstiharede Evlilik Görmek Ne Anlama Gelir?

Arapça İstihare Duası Okunuşu ve Anlamı

Arapça İstihare Duası Okunuşu ve Anlamı

İstihare Namazında Rüya Görülmezse Ne Olur?

İstihare Namazında Rüya Görülmezse Ne Olur?

İstiharede Gece Görmenin Anla mı?

İstiharede Gece Görmenin Anla mı?

İstihare Namazı Duası

İstihare Namazı Duası

İstihare Rüyasında Deniz Görmek Ne Anlama Gelir?

İstihare Rüyasında Deniz Görmek Ne Anlama Gelir?

İstihare Namazı Nasıl Kılınır

İstihare Namazı Nasıl Kılınır

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6