İstiharede Beyaz Görmek Rüya Yorumu ve Anlamı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İstiharede Beyaz Görmek Rüya Yorumu ve Anlamı

Rüyalarda beyaz ve yeşil görmek hepimizin bildiği gibi hayra işarettir. İstiharede beyaz görmek de aynı şekilde hayra işaret olarak yorumlanır. İstihare yapmak Peygamber efendimiz (Sav.)'inde hadislerinde söz ettiği gibi dinimizde önemli bir yeri olan harekettir. Hareket diyoruz nitekim ibadet olmadığını biliyoruz. Kişi önce istihare namazı kılıp duasını eder ve niyetlenip kimseyle konuşmadan uykuya dalar.

İstihare yapıp yatan herkesin rüya göreceği gibi biz durum elbette ki söz konusu değildir. Ancak Peygamber efendimiz (Sav.)'in görülen rüyanın alınacak kararlar konusunda yol gösterici özellikte olduğunu söylediği ta o zamanlardan günümüze süregelmiş bir hadistir. İnsanlar yeni bir işe başlayacakları, hangi okula gidecekleri, bir ilişkiye başlayacakları gibi önemli konularda istihare yaparlar. Kişinin namazını kıldıktan kişinin kimseyle konuşmaması gerektiği söylense de bu konu hakkında bir kesinlik yoktur. İstiharenin dini kitaplardaki anlamı: Hayırlı olanı Allah'tan hayırlısıyla istemek olarak açıklanır.

Aslında istihare bir duadır. Allah'u Teâlâ istiharenin nasıl yapılacağını Kur'an'ı Kerim'de biz Müslümanlara öğretmiştir. Hz. Muhammed (Sav.) efendimiz ise bunu uygulayarak bizlere öğretmiştir. Bu konu hakkında Cabir (Ra.) in bizlere aktardığı bir açıklamayla bu konuya açıklık getirmiştir. Demiştir ki: “Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem bütün işlerinde, Kur'an'dan sure öğretir gibi istihareyi de öğreterek şöyle derdi: “Sizden biriniz bir işe niyetlendiği zaman farzın dışında iki rekât nafile namaz kılsın ve şöyle desin: “Allah'ım! Senden, senin ilim ve kudretinden hayır beklerim. Senin büyük lütfundan talep ederim. Şüphesiz senin her şeye gücün yeter; benim gücüm yetmez. Sen bilirsin, ben bilemem. Sen bütün gizlilikleri bilensin. Allah'ım! Eğer bu işi dinim, yaşayışım ve işimin sonucu veya dünya veya ahiretimin sonucu bakımından benim için hayırlı olduğunu bilirsen o işi bana takdir et, kolaylaştır ve onu bana mübarek kıl. Eğer bu işi; dinim, yaşayışım ve işimin sonucu veya dünya veya ahiretimin sonucu bakımından benim için şer olarak bilirsen, onu benden, beni de ondan uzak eyle. Nerede olursa olsun benim için hayır olanı takdir et. Sonra da beni bu hayırdan memnun kıl. ” (Buharî, Teheccüd, 25, Deavât, 49, Tevhid, 10; İbn Mace, İkâme, 188; Ahmed b. Hanbel, 3/344)

İstiharede beyaz görmek hayırlı ve olumlu işlerin olacağını işaret eder. Aynı şekilde yeşil görmekte hayırlı işlere delalet eder. Siyah ve kırmızı görmek ise yapılmak istenen işin sonunun hayırlı olmadığını gösterir. Rüyada illa her şeyin bembeyaz ya da simsiyah olması söz konusu değildir. Rüyanın belli yerinde onu görebilirsiniz ya da elinizdeki nesnenin rengi, üzerinizdeki kıyafetin rengi veya karşınızdaki kişinin kıyafetinin rengi gibi rüyanın herhangi bir yerinde geçen bir renk rüyanın yorumlanmasında yorumlayıcı kişiye yardımcı olur.

Beyaz sadece istiharede değil diğer rüyalarda da hayırlı olarak tabir edilir. İstiharede beyaz görmek kişinin alacağı kararda yol gösterici bir yardımcıdır. Lakin hadislerde de mevcut olduğu gibi hayatınızı bu rüyadan hareketle çizmemeniz kendi kararınızı vermeniz gerekir. Nitekim unutulmamalıdır ki. Sizin başınıza gelecek olan her şey Allah tarafından daha siz doğmadan kaderinize yazılmıştır ve siz kaderinizde yazılandan başkasını yaşamazsınız.

İstiharede Beyaz Görmek Yorumları

soru

Gülten

14 Mart 2018 Çarşamba

Benim adıma teyzem yaptı beyaz görmüş peynir kaplarına peynir dolduruyomuş kaplar hiç dolmuyormuş hepsi yarım kalıyomuş ama beyazmış herşey şuan da ayrıyız acaba tekrar ayrılıp barışırmıyız

Cevap yaz
soru

Merve

08 Nisan 2018 Pazar

İstihare namazını yapmış olduğum ve rüyamda beyaz kupa ve koyu yeşil bir bileklikler gördüm yorumlar mısınız sevinirim teşekkürler hissiyata da önem veriyorum rüyadan sonraki tesekkurler

Cevap yaz
cevap

Ceylan

19 Eylül 2018 Çarşamba

Merve hanım istihare sonrasında görülen rüyalar geleceğe ilişkin bir kısım bilgiler verebilmektedir. rüyada görülen beyaz ve yeşil renkler iyiye işaret olabilmektedir. Rüyanızı tam olarak yorumlayabilmek için istihare niyetinizi yazmanız daha faydalı olacaktır.

cevap

Bahise

05 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba, merve hanım bilindiği üzere rüyada açık renkler görmek güzel anlama gelir. Yeşil ve beyaz hayatınızda çok iyi şeylerin olacağına yani güzel olacağı anlamına gelir.

soru

yesim

13 Ağustos 2015 Perşembe

ruyamda cesmeden sut akıyordu yanımdaki 3 kişiye veriyorlar ben alamadım yorumunuzu bekliyorum

Cevap yaz
cevap

Bukra

17 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, yeşim hanım çok güzel bir rüya inşallah hayırlara vesile olur.

soru

merve

25 Mart 2016 Cuma

dün istihare namazını kılıp yattım ama bişey görmedim diye hatırlıyorum yattıgımda gece 1 di sonra 2 45 saatlerinde birden uyandım neden bide bana gelen oglanı gördüm yanında yeşil gözlü arkadaşı vardı eger onu seçersem üzülürmüsün dedim ve ardından uyandım halama söylemiştim oda benim üzerime niyet ederek yattı ve kırmızı gördügünü hastaneyle ugraştıgımızı kötü kötü şeyler oldugunu söyledi ne yapmalıgım bunu bildigim halde oglanı kabul edersem evlendigimde bi sorun olurmu bu bilerek evlenirsem günahmı lütfen acil cevap yazmanızı istiyorum

Cevap yaz
cevap

Mehveş

17 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, merve hanım bence o kişi sizin için hayırlı olamayabilir. Kötü kötü şeyler görmüşsünüz yinede aklınız karşıtıysa tekrardan istihareye yatabilirsiniz.

soru

Mazlum

04 Haziran 2017 Pazar

Selaminaleykum istihareye yattim bir düğün oluyordu ve beyaz gelinlik giyen kadın vardı benim üzerimde de pembe elbise vardı ne yapmalıyım

Cevap yaz
cevap

Muttalib

17 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, mazlum rüyanız hayırlara çıksın inşallah, beyaz gelinlik görmek hayatınızda iyi olaylar olacak demekki.

soru

Serap

07 Ekim 2017 Cumartesi

Istiharede yün görmek ne anlama gelir

Cevap yaz
cevap

Oktuğ

17 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba öncrlikle yünün rengi önemli siyah mı beyaz mı eğer siyahsa hayırlısı olmıyor eğer beyaz yün gördüyseniz gayet içiniz rahat yatmış olduğunuz istihare namazı istediğin şekilde sonuçlanacaktır hayırlı olması dileğimle ilgili

soru

Allah Aşkı

08 Ekim 2017 Pazar

Selamunaleykum, ben birisiyle tanisirken istihareye yatmistim, o rüyada beyaz bir gelinlik giyiyordum ve o tanistigim kisiyle evlendigimi zihnen biliyordum. Sonra kendi kendime dedim ki Hemen sevme, hemen güvenme..bu ne anlama geliyor?

Cevap yaz
cevap

Sarahat

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Gormus oldugunuz ruya sizin icin hayirli bir ruya olur insallah. Istihare ruyasinda beyaz gormek hangi niyet ile uyuduysaniz sizin icin hayirli olacagina isaret eder. Tanisdiginiz kisi ile mutlu huzurlu bir evlilik yuva kuracaginiza isaret eder.

soru

ŞeymA

25 Kasım 2017 Cumartesi

Harabe olmuş bi evde Beyaz kağıt görmek

Cevap yaz
cevap

Feraye

20 Eylül 2018 Perşembe

Rüyada beyaz renkli bir cisim görmek hayra yorumlanır hep. Harabe ev Yanlız kaldığınız bir zamana işaret ediyor beyaz kağıt ise sizi o karanlıktan sonra gelecek olan aydınlık olan günlere işaret ediyor.

soru

Buse

01 Mayıs 2018 Salı

İstihare rüyamda evlenmek istediğim kişiyle aramızda iki adım mesafe oluyordu onun üstünde yeşil bir gömlek ve beyaz bir pantolon benim üstümde beyaz bir gelinlik vardı birbirimize bakıp gülüşüyorduk.

Cevap yaz
cevap

Unsur

21 Ağustos 2018 Salı

Buse hanım. İstihare doğru bir şekilde yapılıp, temiz bir kalp ile uygulanırsa elbetteki Allahın izni ile bir sonuç alır. Şurası da kesin ki rüya da beyaz ve yeşil görmek hayır ile sonuçlanan olaylara sebebiyet vermiştir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Arapça İstihare Duası Okunuşu ve Anlamı

Arapça İstihare Duası Okunuşu ve Anlamı

İstihare Rüyasında Sevdiğini Görmek Ne Anlama Gelir?

İstihare Rüyasında Sevdiğini Görmek Ne Anlama Gelir?

İstihareye Nasıl Yatılır?

İstihareye Nasıl Yatılır?

İstiharede Deniz Görmenin Anla mı?

İstiharede Deniz Görmenin Anla mı?

İstiharede Kırmızı Görmek Ne Anlama Gelir?

İstiharede Kırmızı Görmek Ne Anlama Gelir?

Güncel

İstihare Namazı Hangi Günler Kılınır?

İstihare Namazı Hangi Günler Kılınır?

Güncel

İstiharede Kuran Görmek Ne Anlama Gelir?

İstiharede Kuran Görmek Ne Anlama Gelir?